strona główna mapa strony kontakt
 

Pierwszy Dzień Pszczelarza w Hańsku

Po raz pierwszy Dzień Pszczelarza w zorganizowany został w dniu 14 sierpnia 2005 roku. Organizatorami byli: Wójt Gminy Hańsk, Dom Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej w Hańsku i Nadbużański Związek Pszczelarzy.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12 uroczystą mszą św. odprawioną w obrządku bizantyjsko-słowiańskim w kościele parafialnym w Hańsku. Mszę celebrował Archimandryta o. Roman Piętka proboszcz Parafii Unickiej w Kostomłotach pw. Św. Męczennika Nikity razem z ks. dziekanem Bogdanem Bolestą, proboszczem Parafii Hańsk. Uroczystości te uatrakcyjnił występ chóru parafialnego kościoła unickiego w Kostomłotach. Dary trudu pszczelego na ofiarowanie w imieniu pszczelarzy złożyli Państwo Anna i Ryszard Szwędrowscy (pszczelarz z Włodawy – pasieka w Osowie).

Część oficjalna rozpoczęła się po mszy św. na placu przy remizie OSP w Hańsku. Otwarcia dokonał Wójt Gminy Hańsk Marek Kopieniak, a okolicznościowe przemówienie dotyczące postaci ks. Jana Dolinowskiego – „ks. J. Dolinowski Pszczelarz Doskonały”, wygłosił Prezes Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie – Marek Słupczyński. Uroczystość tą zaszczycili również swoją osobą : Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Stanisław Gogacz, poseł na sejm Zbigniew Jankowski, który wielokrotnie odwiedzał naszą gminę Kierownik Państwowego Ośrodka Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Włodawie Andrzej Romańczuk i wiele innych osobistości.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna z pokazem wirowania miodu w wykonaniu Beaty Panasiuk i Franciszka Panasiuk, którego można było spróbować. A ubaw był wielki gdy uczestnicy festynu „walczyli”o swojski biały ser ze świeżym miodem z pszczołami, które były w tym dniu albo tak łagodne albo tak „opite” miodem że nie mogły żądlić. Próbowano nawet woszczyny z ramek po świeżo wykręconym miodzie. W trakcie występów można było obejrzeć wystawy: poświęconą ks. Janowi Dolinowskiemu w tym dokumenty z APL udostępnione prze Pana Józefa Onyszko, wystawę nowego i starego sprzętu pszczelarskiego od lokalnych pszczelarzy, wystawę wydawnictw pszczelarskich zorganizowaną przez Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli i Gminne Koło Pszczelarskie w Urszulinie, wiadomości rolniczych zorganizowaną przez PZDR we Włodawie. Nie zabrakło również pszczelarzy ze swoimi produktami, twórców ludowych oraz sprzedaż produktów Spółdzielni „Apis” w Lublinie.

Dzień Pszczelarza - 2005r. Dzień Pszczelarza - 2005r. Dzień Pszczelarza - 2005r. Dzień Pszczelarza - 2005r. Dzień Pszczelarza - 2005r.
Dzień Pszczelarza - 2005r. Dzień Pszczelarza - 2005r. Dzień Pszczelarza - 2005r. Dzień Pszczelarza - 2005r. Dzień Pszczelarza - 2005r.
Dzień Pszczelarza - 2005r. Dzień Pszczelarza - 2005r. Dzień Pszczelarza - 2005r. Dzień Pszczelarza - 2005r.
Wersja do druku
 
Zdjęcie losowe
Cmentarz unicko - prawosławny
Pogodynka