strona główna mapa strony kontakt
 

Dzień Pszczelarza - rok 2010

Dzień Pszczelarza w Hańsku po raz szósty zorganizowany został w dniu 18-07-2010 roku. Imprezę rozpoczęła naukowa konferencja o tematyce pszczelarskiej w Sali GOK w Hańsku o tematyce:

  1. Dobre pożytki pszczele kluczem do wysokich zbiorów w pasiece - dr. Zbigniew Kołtowski
  2. Dokąd zmierzamy - konieczne zmiany. Przypuszczalny kierunek rozwoju polskiego pszczelarstwa - dr. inż. Krzysztof Olszewski (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie).

W trakcie konferencji odbyła się promocja książki pt. Pszczela Symfonia – Aldona Dzięcioła, poświęcona pamięci ks. Jana Dolinowskiego.

O godz. 14 rozpoczęła się uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Hańsku odprawiona w obrządku bizantyjsko-słowiańskim. Mszę celebrował ks. Zbigniew Nikoniuk, proboszcz Parafii Unickiej w Kostomłotach, któremu towarzyszył ks. dziekan Ryszard Kozieł proboszcz Parafii w Hańsku. Uroczystości kościelne uatrakcyjnił występ chóru z Białej Podlaskiej pod kierownictwem ks. Andrzeja Danieluka.

Po mszy św. zebrani wraz z pocztem sztandarowym Lubelskiego Związku Pszczelarzy udali się na plac przy remizie OSP w Hańsku oddając wcześniej hołd ks. Janowi Dolinowskiemu przy Pomniku- Dębie poświęconemu jego osobie na placu przykościelnym.

Festyn otworzył Wójt Gminy w Hańsku Marek Kopieniak.

Uroczystości zaszczycili swoją osobą: Starosta Powiatu Włodawskiego- Janusz Kloc, Prezes Koła Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego w Łukowie – Anna Szczygielska, członek zarządu pow. Koła – Zdzisław Dudziński, Prezes Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie – Marek Słupczyński, Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy w Lublinie – Zbigniew Jankiewicz, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego – Andrzej Romańczuk, autor książki pt. „Pszczela symfonia ” – Aldon Dzięcioł. W trakcie okolicznościowych przemówień Wójt Gminy Hańsk Marek Kopieniak i Ryszard Szwędrowski otrzymali medale okolicznościowe „ Nestor Pszczelarstwa Polskiego Kazimierz Lewicki Ławki 2007” z rąk Prezesa Koła Pszczelarzy w Łukowie Pani Anny Szczygielskiej i Pana Zdzisława Dudzińskiego.

Część artystyczna rozpoczęła się widowiskiem "Miodobranie" w wykonaniu Zespołu Obrzędowego działającego przy GOK w Hańsku. Zebrani mogli podziwiać występy zespołów: „Iskra” z Powiatowego Ośrodka Wsparcia we Włodawie, „ Seniorki” z Domu Kultury w Dubecznie, Kapelę „ Hańszczanie” z GOK w Hańsku, Kapeli „Podzamcze” z GOK w Mełgwi, Kapeli Ludowej z Lisznej, Zespół Tańca Nowoczesnego „ SILENCE „ z Włodawy, pokaz „Fire show” w wykonaniu Grupy „Antares” z Lubartowskiego Ośrodka Kultury. Po raz pierwszy wybrano „Miss słodkiego festynu”, którą została Anna Ciechańska z Konstantynówki. Niewątpliwie gwiazdą festynu był występ zespołu Disco Polo „MEGA DANCE”. Nie obyło się również bez pokazu sztucznych ogni i zabawy pod chmurką przy dźwiękach zespołu „MODEM”. W trakcie występów malusińscy mogli pobawić się z „Pszczółką Mają” lub poszaleć na zjeżdżalni. Imprezie tej towarzyszyły jak zwykle konkursy o tematyce pszczelarskiej:

Konkurs "Najsmaczniejszy miód z pasieki"

  1. miejsce - Krzysztof Skotak z Dubeczna - pasieka Żdżarka (Świców)
  2. miejsce - Aleksander Kafarski z Michałowa - pasieka Michałów
  3. miejsce - Andrzej Kubajko z Karczunku - pasieka Karczunek

Konkurs "Wypieki miodowe"

  1. miejsce Anna Sochaczewska – Ujazdów
  2. miejsce Monika Radecka Hańsk
    A wyróżnienia otrzymały Barbara Dziekan (Dubeczno), Regina Redde (Dubeczno), Marta Lewenda (Hańsk) i Małgorzata Kończal (Hańsk).

Jak zwykle imprezie tej towarzyszyły kiermasze i stoiska o tematyce pszczelarskiej (miody i wyroby z wosku), sztuki ludowej , P.O.D.R. we Włodawie, AVON-u.

Organizatorami VI Festynu Dzień Pszczelarza w Hańsku byli: Wójt Gminy Hańsk, GOK w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej w Hańsku, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie i Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie. Uroczystość ta była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Tytuł operacji "Miejscowe Tradycje Dziedzictwem Kulturowym Gminy Hańsk".

Dzień Pszczelarza - 2010r. Dzień Pszczelarza - 2010r. Dzień Pszczelarza - 2010r. Dzień Pszczelarza - 2010r. Dzień Pszczelarza - 2010r.
Dzień Pszczelarza - 2010r. Dzień Pszczelarza - 2010r. Dzień Pszczelarza - 2010r. Dzień Pszczelarza - 2010r. Dzień Pszczelarza - 2010r.
Dzień Pszczelarza - 2010r. Dzień Pszczelarza - 2010r.

Wersja do druku
 
Zdjęcie losowe
Cmentarz unicko - prawosławny
Pogodynka