strona główna mapa strony kontakt
 

VIII Festyn Dzień Pszczelarza

A.D. 2012 r. 15 lipca odbył się VIII Festyn Dzień Pszczelarza poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego zasłużonego dla rozwoju pszczelarstwa i wielkiego patrioty. Został zorganizowany przez Wójta Gminy Hańsk, GOK w Hańsku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie oraz Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie. Program tego festynu był bogaty. Głównym jego oficjalnym punktem było odsłonięcie pomnika i otwarcie izby poświęconej Osobie , dla której uczczenia organizowane są festyny. Imprezę tradycyjnie rozpoczęto o godz. 10 w sali widowiskowej GOK-u w Hańsku, konferencją naukową o tematyce pszczelarskiej. Tematem było „ Wydajność rodzin pszczelich” wygłoszoną przez pracownika Lubelskiego Ośrodka Doradctwa Rolniczego w Pszczelej Woli, Pana Cezarego Kruk. W przerwie wręczono certyfikaty dla pszczelarzy. Na holu GOK-u można było obejrzeć prace dzieci ze szkół podstawowych biorących udział w ramach IV konkursu pt. „ Pszczelarstwo w oczach dziecka”. O godz. 10 w kościele parafialnym pw. Św. Rajmunda odbyła się też multimedialna prezentacja pt. „Całun Tyruński” zaprezentowana przez dr Hab. Wojciecha Zając z Państwowej Akademii Nauk w Krakowie. O godz. 12 dokonano uroczystego otwarcia Izby Regionalnej Ziemi Hańskiej w skład której weszła Izba poświęcona pamięci ks. Jana Dolinowskiego. O godz. 13 w kościele parafialnym pw. Św. Rajmunda w Hańsku została odprawiona uroczysta suma w intencji pszczelarzy, ale w obrządku rzymsko-katolickim, co było zaskoczeniem dla przybyłych gości. Tradycyjnie bowiem tę mszę od 7 lat istnienia festynów celebrowano w obrządku bizantyjsko-słowiańskim przez proboszcza parafii Unickiej w Kostomłotach. Przykre jest i niezrozumiałe, że na mszy św. i odsłonięciu pomnika ks. Jana Dolinowskiego nie było księży unickich. A przecież ks. Jan Dolinowski był jednym z nich. Mszę św. celebrował przez ks. Karol Klewek proboszcz parafii Hańsk, a w koncelebrze uczestniczył ks. kanonik Stanisław Dadas, proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie, który też wygłosił kazanie. Po mszy św. zebrani wierni wraz z pocztami sztandarowymi udali się na skwerek przed kościołem, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika ks. Jana Dolinowskiego. Po ceremonii odsłonięcia pomnika zebrani udali się na plac przy remizie OSP w Hańsku na część artystyczną.

Drugą część „słodkiego” festynu otworzył Wójt Gminy Hańsk Marek Kopieniak i powitał przybyłych gości . A byli wśród nich: Wiesław Holaczuk – Starosta Powiatu Włodawskiego, Andrzej Romańczuk- radny wojewódzki, Roman Kowalak-V-ce Prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego W Warszawie, Zbigniew Jankiewicz- Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Marek Słupczyński- Prezes Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie, Jerzy Bulsko- Prezes Pszczelarzy w Siedlcach, Albert Radwan- Prezes Pszczelarzy w Tarnowie, Zbigniew Pęcak- Prezes Zespołu Pszczelarzy Zawodowych, Rafał Śpiewak- Ogólnopolski Związek Pszczelarzy Klub Kolekcjonerów w Warszawie, ks.Karol Klewe-proboszcz Parafii Hańsk, ks. Dziekan Stanisław Dadas , Ryszard Szwędropwski-Prezes Koła Pszczelarzy we Włodawie, Kazimierz Panasiuk-pszczelarz Koła im. ks. Jana Dolinowskiego w Urszulinie,Bożena Stępień-z-ca Dyr. Szkół w Pszczelej Woli, dr. Beata Panasiuk- koło naukowców dziedziny pszczelarstwa Tadeusz Marciocha- KRUS we Włodawie, Zbigniew Wawrzycki- Dyr. PUP. ,Henryk Oleszczuk – Dyr. WODR, Wiesław Pikuła- Z-ca Wójta Gm. Cyców, Danuta Mazurek –Dyr. BS w Hańsku, Romuald Pryll- Sekretarz UG w Hańsku. W pierwszej kolejności uhonorowane zostały osoby za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pszczelarstwa oraz działające na rzecz jego rozwoju. Najwyższe odznaczenie pszczelarskie przyznane przez Zarząd Główny Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie- Statuetkę ks. Dzierżona otrzymał Ryszard Szwędrowski – Prezes Koła Pszczelarzy we Włodawie, a Medale ks. Dzierżona otrzymali: Marek Kopieniak- Wójt Gminy Hańsk, ks. Stanisław Dadas, Barbara Mazurek-Puacz-Prezes SMZH w Hańsku, regionaliści z Hańska Sławomir Sobolewski i Jarosław Respond oraz Aldon Dzięcioł –STKN. Koło Pszczelarzy im. K. Lewickiego w Łukowie chcąc od siebie uhonorować osoby zasłużone dla pszczelarstwa przyznało medale osobom: Zbigniew Jankiewicz- Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Marek Kopieniak – Wójt Gminy Hańsk, Rafał Śpiewak – Ogólnopolski Związek Pszczelarzy Klub Kolekcjonerów w Warszawie, ks. Stanisław Dadas, Kazimierz Panasiuk – pszczelarz z Koła im. Ks. Jana Dolinowskiego z Urszulina i Sławomir Sobolewski- regionalista SMZH. Złote odznaki Polskiego Związku Pszczelarskiego wręczono Panom : Władysławowi Syroka i Józefowi Onyszko z Dubeczna, a brązowe Panom: Romualdowi Szewc, Jarosławowi Żelichowskiemu i Janowi Kuszpa. Dokonano również uroczystego wręczenia Dyplomów zawodowych Pszczelarz i Mistrz Pszczelarski osobom: ks. Stanisław Dadas, Zbigniew Bednarczyk, Zdzisław Brzeski, Włodzimierz Delmanowicz,, Aleksander Grzesiak, Renata Kowalska, Paweł Łakota, Piotr Łakota, Piotr Pachuta i Marcin Wtykło.

Część artystyczną rozpoczęły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kulczynie przedstawieniem „ Co by było, gdyby pszczół nie było ”, a następnie jak lawina przewinęły się przez deski sceny występy w wykonaniu zespołów: Zespół obrzędowy z GOK w Hańsku, „Seniorki” z Dubeczna, „Wesołe sąsiadki” z Kulczyna, Koło Aktywnych Kobiet z Hańska, „Iskra” z Powiatowego Ośrodka Wsparcia Włodawy, „Kresowianki” w Włodawy, „Podzamcze” z Mełgwi, kabaret „Z konopi” z Kielc, „Ricco” z Chełma. Niewątpliwie gwiazdą festynu była Pani Krystyna Giżowska i zespół disco-polo „Effekt”. Pokaz sztucznych ogni po godz. 22 zakończył część artystyczną, po której rozpoczęła się zabawa na wolnym powietrzu pod tzw. chmurką.

Jak co roku imprezie towarzyszyły liczne konkursy. W konkursie „Pszczelarstwo w oczach dziecka” (wystawa w GOK w Hańsku) I-sze miejsce zajęła Dominika Szyszkowska, II-gie miejsce Sylwia Śledzińska, III-c ie miejsce Oliwia Sadłowska, a wyróżnienia otrzymały: Anna Trojanowska, Joanna Ganczaruk, Sebastian Kloc. W kategorii „Najsmaczniejszy miód” w której wzięło udział 19 pszczelarzy I-sze miejsce zajął Kazimierz Panasiuk z Urszulina, II-gie miejsce Daniel Szewczyk z Dubienki a III-cie Alicja i Tomasz Kamińscy z Janowa Podlaskiego. W kategorii „Wypieki miodowe” I-sze miejsce zajęła Monika Radecka z Hańska, II-gie miejsce Stanisława Kaszewska z Kulczyna, III-cie miejsce Oliwia Sadłowska z Hańska, a wyróżnienia otrzymali- Marianna Mróz z Kulczyna, Jadwiga Struska z Konstantynówki, Bogumiła Pękała z Kulczyna, Krystyna Śledzińska z Hańska, Mariola Murgała z Hańska, i Beata Romaniuk z Hańska. Każdy kto przybył na festyn mógł znaleźć coś dla siebie interesującego od najmniejszych milusińskich na seniorach kończąc. Była i Pszczółka Maja , zamki dmuchane, degustacja miodów i możliwość kupna u pszczelarzy, wystawy twórców ludowych, różnych stanowisk handlowych i wiele wiele innych. Powodzeniem cieszyła się jazda bryczką z prawdziwego zdarzenia.

 

Wersja do druku
 
Zdjęcie losowe
Lato
Pogodynka