strona główna mapa strony kontakt
 

IX Dzień Pszczelarza

W dniu 21 lipca 1013 r. odbył się IX Festyn "Dzień Pszczelarza" z lotu pszczoły w Hańsku poświęcony ks. Janowi Dolinowskiemu. Zorganizowany został przez Wójta Gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie.

Impreza rozpoczęła się tradycyjnie o godzinie dziesiątej w GOK w Hańsku konferencją naukową o tematyce pszczelarskiej pt. "Syndrom masowego ginięcia pszczół". Wykład prowadził mgr. inż. Mariusz Chachuła pracownik Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli . Na holu GOK-u można było obejrzeć prace dzieci ze szkół podstawowych biorących udział w konkursie plastycznym pt. "Znaczenie pszczelarstwa w życiu człowieka".

Dzięki staraniom Dyrektora GOK-u w Hańsku Pana Ariela Struskiego po raz pierwszy można było obejrzeć Festyn w intrenecie. Przekaz na żywo z Hańska realizowała Grupa iTTv przy udziale firm NPLAY iNTEN z Lublina, do realizacji transmisji wykorzystana została „latająca” kamera Magic Copter Grupy iTTv.

O godz. 13 w kościele parafialnym pw. Św. Rajmunda w Hańsku została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji pszczelarzy w obrządku rzymsko-katolickim. Mszę celebrowali ks. kanonik Stanisław Dadas proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie i ks. dziekan Karol Klewek proboszcz Parafii Hańsk. On też wygłosił okolicznościowe kazanie dotyczące roli pszczół w dziejach ludzkości. Po Mszy Św. wierni wraz z księżmi i pocztami sztandarowymi udali się pod Pomnik ks. Jana Dolinowskiego, gdzie delegacje z Urzędu Gminy w Hańsku, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Hańskiej i Koła Pszczelarzy we Włodawie złożyli wiązanki kwiatów. Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie Pan Zbigniew Jankiewicz przybliżył pokrótce zebranym postać i zasługi ks. Jana Dolinowskiego. Następnie zebrani wrócili do kościoła w celu uroczystego otwarcia i poświęcenia wieży kościelnej zaadaptowanej do celów turystycznych w ramach projektu partnerskiego „Dolina Bugu-bezgraniczne możliwości”, którego liderem jest Wola Uhruska. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: ks. dziekan Karol Klewek – proboszcz Parafii Hańsk, ks. kanonik Stanisław Dadas – proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie, Marek Kopieniak – Wójt Gminy Hańsk, Romuald Pryll- sekretarz Urzędu Gminy w Hańsku, Ariel Struski - Dyrektor GOK w Hańsku, Wojciech Grunwald – Przewodniczący Rady Gminy w Hańsku, Barbara Mazurek Puacz - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Hańskiej w Hańsku, Tadeusz Łągwa - WZURB Włodawa wykonawca zadania.

Po tych uroczystościach zebrani udali się na plac przy OSP w Hańsku, gdzie o godz. 15 rozpoczęła się część artystyczna festynu. Otwarcia dokonał Wójt Gminy Hańsk – Marek Kopieniak oraz powitał zebranych i zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło: Senatora RP – Józefa Zając, Dyrektora Agencji Rynku Rolnego – Andrzeja Romańczuk, pracownika naukowego Instytutu Ogrodnictwa Oddział Pszczelnictwa w Puławach Beaty Panasiuk, Prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie - Zbigniewa Jankiewicz, V-ce Prezesa Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie - Sławomira Padowskiego, Dyrektora PPN w Urszulinie - Jarosława Szymańskiego, Małgorzaty Ostypa - Związek Pszczelarzy Polskich w Łukowie, Piotra Pieńkow - Związek Pszczelarzy Polskich w Białej Podlaskiej, Edwarda Łągwa – V-ce starosta Powiatu Włodawskiego, Jana Baczyńskiego – Wójt Gminy Cyców, Tadeusza Marciocha – KRUS we Włodawie, Janusza Kloc – radny Powiatu Włodawskiego, Ryszarda Szwędrowskego – Prezesa Włodawskiego Koła Pszczelarzy Dyr. BS Parczew Oddział w Hańsku Danuty Mazurek. Jako pierwszy głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie. Następnie w krótkich wystąpieniach głos zabrali senator RP Józef Zając, Dyrektor ARR w Lublinie Andrzej Romańczuk, V-ce starosta pow. Włodawskiego Edward Łągwa.

Po wystąpieniach przyszedł czas na wyróżnienia. Dyplom uznania w kategorii najlepszy nadbużański miód wiosenny otrzymał Pan Aleksander Kafarski. Gmina Hańsk chcąc uhonorować osoby, które od 9 lat biorą czynny udział w organizowaniu powyższego festynu wyróżniła je „Dyplomem Uznania” za zaangażowanie w organizację „Dnia Pszczelarza” w Hańsku w latach 2005-2013. Otrzymali je Zbigniew Jankiewicz - Prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Ryszard Szwędrowski – Prezes Włodawskiego Koła Pszczelarzy, Franciszek Panasiuk – pszczelarz z Hańska SMZH w Hańsku, Kazimierz Panasiuk - Koło Pszczelarzy im. ks. Jana Dolinowskiego w Urszulinie, Jarosław Respond – regionalista z Hańska SMZH w Hańsku, Sławomir Sobolewski – regionalista z Hańska SMZH w Hańsku, Marek Słupczyński Prezes Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie. Nagrodę „Złotego Sponsora Dnia Pszczelarza” otrzymała firma „Niedźwieccy” usługi transportowe, rolnicze i usługi ziemno-melioracyjne S.C. z Kulczyna.

Wśród sponsorów, którzy od wielu lat pomagają w organizowaniu w/w festynu należy wymienić: Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie, Gminne Koło Pszczelarzy im. Ks. Jana Dolinowskiego w Urszulinie, Banks Spółdzielczy w Parczewie Oddział w Hańsku, Agromarina Sp. Z.o.o. Kulczyn Kolonia, Rajmund Kobus „ Indyk Polski” Sp. Z. o. o w Petryłowie, Alicja i Mariusz Świeca – Zakład Usługowo-Produkcyjno-Handlowy w Hańsku, Stefan Dołbniak – Produkcja Pieczywa- Handel w Hańsku, Renata Błaszczuk-Firma „Karola” w Hańsku, Anna i Mariusz Michałowicz „Delikatesy Centrum” w Hańsku, Elżbieta i Paweł Dzierzbiccy „Rolmet”w Hańsku, Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Sp.Z.o.o w Hańsku, Małgorzata i Jerzy Polak Pensjonat „Osowianka” w Osowie, Marek Leśniewski Zakład Handlowo-Usługowy MARK-PLAST w Dubecznie , Starostwo Powiatowe we Włodawie i Agencja Rynku Rolnego w Lublinie a ostatnio „Efekt” Profesjonalne pokazy sztucznych ogni z Chełma .

Następnie sceną zawładnęły zespoły: Zespół Obrzędowy z Hańska, Seniorki z Dubeczna, Wesołe Sąsiadki z Kulczyna, Kresowianki z Włodawy, Koło Aktywnych Kobiet z Hańska, Cort z Dubeczna, Seniorzy z Urszulina, Kapela Hańszczanie, Kabaret Łzy Sołtysa. Ze względu na ograniczony czas z krótkim pokazem zaprezentował się Zespół Taneczny „Avante” z Ukrainy. Z małym opóźnieniem odbyły się koncerty Gwiazd : muzyki rozrywkowej Janusza Laskowskiego i Zespołu Disco Polo „Mig.”

Atrakcji nie zabrakło, a każdy kto przybył na festyn mógł wybrać coś dla siebie, od najmłodszych do najstarszych. Oprócz występów zaproszonych zespołów można było zwiedzić Izbę Regionalną ks. Jana Dolinowskiego, podziwiać panoramę Hańska z wieży kościoła. Dziatwa tłumnie oblegała dmuchane zamki i okręt piracki oraz uczestniczyła w zabawie z Pszczółką Mają (Panią Barbarą Górska). Wśród stoisk można było dokonać zakupu u pszczelarzy produktów pszczelego trudu i spróbować miodów. Dopisali również twórcy ludowi ze swoimi pracami oraz wiele innych stanowisk handlowych.

Jak co roku festynowi towarzyszyły liczne konkursy z przewagą jednak tematyki pszczelarskiej. W kategorii „Najsmaczniejszy miód z pasieki ” I-sze miejsce zajął Kazimierz Panasiuk z Urszulina (pasieka Zastawie) II-gie miejsce Aleksander Kafarski z Urszulina (pasieka Michałów) III-cie miejsce Tadeusz Jasielski z Chełma (pasieka Dobryłówka). W kategorii „Wiedza o pszczole” I-sze miejsce zajął Piotr Oleszczuk z Wytyczna II-gie miejsce Ryszrd Filipczuk z Hańska III-cie miejsce Mirosław Gaj z Piask. W kategorii „Wypieki miodowe” I-sze miejsce zajęła Beata Grunwald z Hańska za ciasto „Miodek” II-gie miejsce Marianna Mróz z Kulczyna za ciasto „Piernikowy przekładaniec” III-cie miejsce Barbara Dziekan Hańsk Kolonia za ciasto „Składaniec miodowy” a wyróżnienia otrzymały Bogumiła Pękała z Kulczyna, „Miodek” Barbara Dados z Hańsk Kolonia „Ciasto królewskie”, Marta Lewenda z Hańska „Miodownik”, Natalia Koziej Szcześniki „Przekładaniec miodowy”, Halina Jaglewicz Hańsk Kolonia „Karmelek”.

W konkursie plastycznym dzieci „Znaczenie pszczelarstwa w życiu człowieka” I-sze miejsce zajęli ex aeguo- Klaudia Kozioł ze Szkoły Podstawowej z Kulczyna Weronika Chudaś ZSPiP w Hańsku Krystian Kaszewski SP w Kulczynie Miłosz Mazurek ZSPiP w Hańsku II-gie miejsce zajęli ex aeguo Aleksandra Lewandowska ze Szkoły Podstawowej z Kulczyna Beata Grzeszczuk ZSPiP w Hańsku Patrycja Tokarska SP w Kulczynie III-cie miejsce zajęli ex aeguo Patrycja Buda Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hańsku Maria Skowronek SP w Kulczunie Paweł Buda ZSPiP w Hańsku Patrycja Godula SP w Kulczynie.

W konkursie KRUS BHP w pasiece  I-sze miejsce zajął Marian Mróz z Włodawy II-gie miejsce Wioletta Wicińska z Hańska III-cie miejsce Jan Wołoczko ze Suszna IV-te miejsce Aneta Demianiuk Zaświatycze.

O godz. 22 Zespół „Efekt” zaprezentował profesjonalne pokazy sztucznych ogni, po którym rozpoczęła się zabawa na świeżym powietrzu, pod chmurką i przy pełnym blasku księżyca, która trwała do późnych godzin nocnych (blask jutrzenki był już widoczny na wschodzie) przy dźwiękach Zespołu AVENIS.

Wersja do druku
 
Zdjęcie losowe
Jesienne klimaty
Pogodynka